Na to, ako zariadime detskú izbu musíme prihliadať na viaceré faktory ako sú vek detí, ich záujmy, záľuby....
Ale taktiež nesmieme zabúdať na to, čo je pre ne vhodné a čo nie. Vyhnúť by sme sa mali predovšetkým ostro teplým farbám a tmavým farbám, ktoré prinášajú do miestnosti chlad a smútok a môžu ovplyvniť náladu dieťaťa. Ako je známe farby výrazne vplývajú na náladu, preto by sme ju mali vyberať dôsledne. Najvhodnejšie do detskej izby sú farby zeme. Prinášajú pocit spokojnosti, relaxu a pocit domova. Ďalším dôležitým krokom pri zariaďovaní je výber vhodného miesta. Nesmieme zabúdať, že školopovinné deti potrebujú dostatok svetla v miestnosti, aby si mohli písať školské práce, či naučiť sa učivo čo najefektívnejšie . V dojčenskom veku musíme dbať na to, aby bola detská izba praktická, aby sa tam nachádzali všetky veci, ktoré sú potrebné pre dieťatko. Základom takejto izby je kolíska, ktorá by však mala byť umiestnená v blízkosti rodičov. Nesmieme zabudnúť ani na prebaľovací stôl, ktorý nám uľahčí prácu s dieťaťom. Pri ňom musíme zvažovať o aký druh máme záujem, či má dostatok úložného priestoru na plienky, prípadne nejaké tie hračky. Možností je veľa. Dôležité je aby sme nezabúdali že menej je niekedy viac. Musíme dbať aby to neboli príliš ostré predmety a aby zariadenie neobsahovalo malé časti, ktoré by mohlo dieťa prehltnúť.
Dieťatko, ktoré prekročí vek troch rokov najviac zaujíma objavovanie nových vecí. Práve preto musíme byť veľmi ostražitý a pozorný pri umiestňovaní jednotlivých vecí do jeho izbičky. Treba mu poskytnúť dostupnosť k jednotlivým veciam, zároveň dbať na to, aby boli predmety bezpečné a ľahko nastaviteľné, keďže sa mení výška dieťaťa. Dieťa by už malo mať svoj vlastný stolík keďže sa učí postupne väčšej samostatnosti. Stôl má praktické využitie môže si na ňom kresliť, písať, rozvíjať svoje schopnosti či fantáziu. Postieľku vymeníme za posteľ, ktorá vyhovuje veľkosti dieťaťa. Nesmieme zabudnúť ani na podlahu, ktorá by mala byť protišmyková a slúžiť dieťaťu na hranie sa. Vek, keď treba pribrať nové veci a odobrať staré je zhruba tých šesť až sedem rokov. Dieťa sa učí väčšej samostatnosti a postupne preberá zodpovednosť za riešenie školských úloh. Práve preto by sme mali k stolíku doplniť lampu, ktorá mu uľahčí riešenie domácich úloh. Stolík musíme rozšíriť o úložný priestor, aby si malo kam uložiť svoje veci. Stolička by sa mala vymeniť za kancelársku. Posteľ musíme vymeniť za posteľ pre dospelých ľudí. Izba staršieho školáka by mala mať viacej úložného priestoru, keďže aj nároky dieťaťa sa zvyšujú. Izba má mať akýsi vážnejší spôsob zariadenia. Dieťa si ju samo prispôsobí svojím koníčkom či určitému štýlu, ktorý si postupne osvojuje.
V období dospievania musíme predovšetkým prihliadať na vkus svojho dieťaťa. Ono si vyberá čo v izbe mať bude a čo nie. V tomto veku je veľmi dôležitý pocit slobody a súkromia. Izba musí obsahovať nábytok dospelého človeka. V dnešnej dobe mladí ľudia veľmi dlho ostávajú pri svojich rodičoch. Je to jednak podmienené ekonomickou situáciou, ktorá je momentálne nie príliš uspokojivá a na druhej strane je to obava z nového života, obava o stratenie akejsi pohodlnosti.
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára